A fúvószenekarok szakmai minősítésének szabályai
A minősítési rendszer célja, hogy a hazai és a határainkon kívüli magyar fúvószenekarok és mazsorett együttesek minősítésének értékelése közelítse, illetve a lehetőségek szerint essen egybe Európa többségi részén használatos minősítési rendszerekhez, és egyben őrizze meg a magyar minősítések hagyományos fő célkitűzéseit. Ezt figyelembe véve a zenekari minősítés lényege: a zenekar és karmesterének jelenlegi felkészültségi foka, fejlődésének iránya, a produkció zenei (művészi) színvonala.
Jelentkezés minősítésre
Szakmai minősítését a Szövetség bármely fúvószenei tagszervezete kérheti, aki ellen nincs fegyelmi eljárás, illetve nincs tagsági díjelmaradása. A szakmai minősítési kérelmet a Szövetség Elnökéhez a minősítés időpontja előtt legalább három hónappal kell benyújtani elektronikusan az alábbi űrlap kitöltésével. Az írásos kérelembe meg kell jelölni a minősítés helyét, idejét, a megpályázott minősítési fokozatot és meg kell küldeni a szakmai minősítésen elhangzó művek listáját.
Szakmai minősítési kategóriák:
KONCERTFÚVÓS
KÖNNYŰZENEI
NEMZETISÉGI
A zenekarok egy koncerten egy vagy több kategóriában is kérhetik minősítésüket.
A kategóriák felosztásáról ITT olvashat bővebben!
A szakmai minősítési kategóriák szintjei:
A) “Alap” szint:
előírt játékidő legalább 20 perc.
B) “Közép” szint:
előírt játékidő legalább 25 perc
C) “Felső” szint:
előírt játékidő legalább 30 perc
D) “Legfelső” szint:
előírt játékidő legalább 40 perc
A minősítések szintjéről ITT olvashat bővebben!
A szakmai minősítés formai követelményei
A szakmai minősítés csak – lehetőleg beltéri – hangverseny (koncert) keretein belül kerülhet megrendezésre. A különböző műfajok vegyesen, vagy egymásba olvadva, esetleg prózával, fényjátékkel, multimédiával kiegészülve is szerepelhetnek.
A szakmai minősítés műsor-összeállításának követelményei:
Koncertfúvós kategória:
- A műsoridő legalább 75%-ában a választott kategória és nehézségi szintnek megfelelő, vagy annál magasabb nehézségi szintű darabokat kell játszani.
- Minden minősítési szinten (A, B, C, D) kötelező egy a választott kategória és minősítési szintjének megfelelő nehézségű, magyar zeneszerző által írt mű.
- Minden minősítési szinten (A, B, C, D) kötelező egy a választott kategória és minősítési szintjének megfelelő nehézségű induló.
Könnyűzenei kategória:
- A műsoridő legalább 75%-ában a választott kategória és nehézségi szintnek megfelelő, vagy annál magasabb nehézségi szintű darabokat kell játszani.
- Minden minősítési szinten (A, B, C, D) kötelező egy a választott kategória és minősítési szintjének megfelelő nehézségű, magyar zeneszerző által írt könnyűzenei mű.
Nemzetiségi kategória:
- A műsoridő legalább 75%-ában a választott kategória és nehézségi szintnek megfelelő, vagy annál magasabb nehézségi szintű darabokat kell játszani.
- A műsoridő legalább 50%-ában a saját etnikumuk magyarországi vagy magyar etnikumuk saját országának népzenei feldolgozásait, népi táncdallamait kell játszani.
Zsűrizés:
A minősítő bizottság költségeit (zsűrizés díját és útiköltségét) a minősítést kérő zenekar fenntartó/támogató szervének kell biztosítania (a költségekről a Szövetség elnöke ad felvilágosítást). A minősítésen elért eredmények 5 évig érvényesek.
A minősítő rendszer előírja, hogy az előadott művek vezérszólama vagy partitúrája egy példányban a zsűri rendelkezésére álljon.
A zsűrizés a következő szempontok figyelembe vételével történik:
- Intonáció
- Dinamika, hangzás
- Ritmus, együttjátszás, tempó megválasztása
- Karmester és zenekar együttműködése
- Műsorválasztás, stílus, előadásmód, összhangzás
A szakmai zsűri által adható pontszám: 100, a zsűrizés technikáját, lefolyását a zsűri elnöke határozza meg.
Elérhető minősítési fokozatok:
- 60 pontig: Oklevél
- 61 – 70 pontig: Bronz Fokozat
- 71 – 80 pontig: Ezüst Fokozat
- 81 – 90 pontig: Arany Fokozat
- 91 – 100 pontig: Kiemelt Arany Fokozat
Igény szerint lehetősége van a minősítést kérő zenekarnak egy szakmai konzultációt kérni – útiköltség térítése ellenében – a területileg illetékes elnökségi tagtól.
Minősítési fokozattal rendelkezők új minősítés nélkül 5 évig őrizhetik meg a megszerzett szakmai minősítésüket. Szakmai minősítéssel rendelkező fúvószenekarok az elért minősítési fokozatot a nevük mellett használhatják.